Godzinami o książkach – „Wielki przypływ”

Godzinami o książkach – „Wielki przypływ”W środę, 11 kwietnia o godzinie 17.00 w Filii Nr 2, przy ulicy Siedlanowskiego 3, odbędzie się  kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.  Tematem rozmowy cyklu „Godzinami o książce”  będzie książka Jarosława Mikołajewskiego pt. „Wielki przypływ ”.

Reportaż Jarosława Mikołajewskiego to opowieść o wyspie Lampedusa i jej mieszkańcach - lekarzu, księdzu, miejscowym artyście, opiekunce żółwi, profesorze, który kopiuje obrazy Caravaggia - którzy na co dzień obcują z tragedią ludzi przychodzących z morza.  Autor opowiada o uchodźcach w zasadzie bez ich udziału. Opowiadają o nich mieszkańcy, którzy spotykają ich prawie codziennie. Obecni są również poprzez przedmioty wyłowione z morza przez młodego artystę Giacomo Sferlazzo i jego przyjaciół. Listy, edycje Koranu, Biblia po francusku, łyżki, garnki, piłka z rysunkiem chińskiego króliczka, buty… Przedmiotom tym autor nadaje rangę symbolu, zamieszczając pojedyncze słowa i zdania na osobnych stronach.

Czas środowego spotkania będzie okazją do refleksji i poszukania odpowiedzi na pytania o istotę człowieczeństwa, czy dostrzeganie człowieka w drugim człowieku jest obowiązkiem, jakie wyzwania stawiają przed nami uchodźcy swoim przybyciem?

Lipiec 2019