W stronę Niepodległej

W stronę Niepodległej12 października w bibliotece Konferencja „W stronę Niepodległej – gospodarka, przedsiębiorczość, kapitał” z udziałem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Rejestracja uczestników od godziny 10.00, otwarcie konferencji zaplanowano na godzinę 11.00.

W konferencji wezmą udział nie tylko naukowcy, lecz również uczestnicy życia publicznego – przedstawiciele biznesu, samorządów, organizacji pozarządowych.

Konferencja odbywa się w ramach wydarzenia pn. Spotkania z Niepodległą, których organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne oraz Uniwersytet Rzeszowski.

Dziejowy sukces z 1918 roku to starania wielu pokoleń Polaków, którzy w zmaganiach o wolność narodu i odrodzenie własnego państwa wybierali różne formy walki. W cieniu zmagań militarnych, toczył się równie istotny bój o byt, przetrwanie i rozwój. Wysiłek na polu gospodarczym i pomnażanie polskiego kapitału (materialnego i społecznego) stał się cennym sojusznikiem aspiracji niepodległościowych, a w dużym stopniu je warunkował. Celem konferencji jest przypomnienie, w jubileuszowym roku 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości i 80. rocznicy powstania Stalowej Woli, tych aspektów polskiego marszu w stronę Niepodległej. Będzie to zarazem oddanie hołdu tym, którzy padli w walce o rozwój gospodarczy kraju (M. Wańkowicz).

Niepodległość pociągnęła za sobą powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego, największego przedsięwzięcia gospodarczego międzywojennej Polski, które miało przynieść gospodarczą wolność i niepodległość (E. Kwiatkowski). Sztandarową inwestycją COP była Stalowa Wola, miasto, które uznawano za symbol stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność, dziecko nowego patriotyzmu, nowoczesnej myśli technicznej i architektonicznej, realizowanej we własnym, niepodległym państwie.

Radość z odzyskanej niepodległości musiała szybko ustąpić przed kolejnymi wyzwaniami, które należało podjąć, aby ją obronić i rozwijać. Spoglądając na budowę Stalowej Woli i dorobek Centralnego Okręgu Przemysłowego chcemy pokazać, jak wiele pozytywnych doświadczeń i wartości zawiera w sobie polska niepodległość. Pragniemy także zastanowić się nad obecnymi kierunkami rozwoju Podkarpacia, szczególnie tymi wywołującymi dynamiczne zmiany gospodarcze i społeczne.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Luty 2019